Dieta kapuściana jest nadal bardzo popularna w naszym kraju. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że daje szybkie efekty. Czy jednak jest zdrowa dla naszego organizmu? I czy efekty utrzymają się na długo?

 

Wady diety kapuścianej

Dieta kapuściana ma więcej wad niż zalet. Przede wszystkim jest niezwykle monotonna. Utrzymanie diety jest dla wielu osób trudnym zadaniem, nawet jeśli menu obfituje w wiele składników. Przy tak monotonnej diecie jak kapuściana może to być wręcz niemożliwe. Nawet pomimo że trwa ona tylko 7 dni, może ona znacząco uprzykrzyć życie osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów.

Dodatkowo, a to znacznie poważniejszy problem, dieta kapuściana powoduje w naszym organizmie niedobory wielu składników, w tym białka, które stanowi budulec w naszym ciele. Osoby, które nie trzymają się zasad diety i stosują ją dłużej niż 7 dni mogą nabawić się poważnych problemów zdrowotnych. Braki witamin, minerałów i substancji odżywczych odbijają się na zdrowiu prędzej czy później. Problemem są jednak nie tylko niedobory. Kapusta zawiera bardzo duże ilości witaminy C i chociaż jest ona dla organizmu niezwykle ważna, jej nadmiar może być dla nas problematyczny. Nadmiar witaminy C w diecie może chociażby przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych.

Warto wspomnieć także o nieprzyjemnościach żołądkowych, które towarzyszą wielu osobom na diecie kapuścianej. Kapusta jest bowiem warzywem powodującym gazy. Do tego spora ilość błonnika może powodować częstsze opróżnianie jelit.

Do tego wszystkiego warto wspomnieć o efekcie jo-jo, który pojawia się po powrocie do swoich nawyków żywieniowych.

 

Cóż, dieta kapuściana nie jest idealna. Właściwie ma niewiele plusów. Lepiej skupić się na dobraniu diety zdrowej i zbilansowanej, ze znacznie większą ilością składników