Dieta ketogeniczna to jeden z programów, który znajdziecie w wielu ofertach diet pudełkowych.   Wy również widzicie, jak pozytywnie na Was wpływa – czytamy Wasze komentarze i wiadomości z ogromną radością. A co możemy powiedzieć tym osobom, które jeszcze nie spróbowały diety ketogenicznej i nie wiedzą, o co w niej chodzi?

O co chodzi z tym całym keto?

Ciała ketonowe, od których nazwę wzięła dieta ketogeniczna, stanowią drugie – zaraz po węglowodanach – źródło energii naszego organizmu. Powstają one w wyniku spalania tłuszczu. Gdy nie dostarczamy sobie wystarczająco dużych ilości węglowodanów, organizm przerzuca się z trawienia jednych substancji na drugie, by pozyskać energię. I dlatego zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Nie oznacza to jednak, że w diecie ketogenicznej jemy tylko tłuszcze. Doskonale wiecie jak podchodzimy do diet, które zalecają jedzenie tylko jednego składnika bądź jednego typu produktów. W diecie keto ograniczamy węglowodany i białka, jednak nadal dostarczamy je organizmowi. Energia pochodzi z około 65% tłuszczów, 25% białka oraz 10% węglowodanów.

Dieta ketogeniczna – dla kogo?

Przede wszystkim dietę ketogeniczną poleca się osobom, które pragną schudnąć w stosunkowo krótkim czasie. W okresie wakacyjnym może to być zatem dość często wybierany sposób żywienia. Wskazuje się jednak także na wpływ diety na zmniejszenie częstotliwości epizodów padaczkowych u osób z padaczką lekooporną czy padaczką z napadami mikloniczno-astatycznymi. Dodatkowo niektórzy lekarze stosują leczenie autyzmu oraz choroby Alzheimera w połączeniu z dietą ketogeniczną. I jak, czujecie się przekonani?