Najzdrowsze diety świata

Istnieje naprawdę wiele diet, od których powinniśmy jak najszybciej zapomnieć. Są nieskuteczne i przede wszystkim niezdrowe. Bo wbrew obiegowej opinii dieta ma nie tylko nas odchudzić, ale przede wszystkim być elementem zdrowego stylu życia. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej to tylko przyjemny efekt uboczny. Dlatego wybierając odpowiedni styl żywienia powinniśmy kierować się tym, który będzie najzdrowszy. Stąd też ta lista. Oto najlepsze pod tym względem diety na świecie.

 

  1. Dieta śródziemnomorska

 

Dieta śródziemnomorska od dawna uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Jest też bardzo popularna w naszym kraju. Opiera się przede wszystkim na spożywaniu świeżych, lokalnych produktów, a co za tym idzie zrezygnowaniu z produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Do tego ryby i owoce morza stanowią zastępnik czerwonego mięsa, a oliwa z oliwek towarzyszy nam przy wielu posiłkach, także przy śniadaniu. Celebracja jedzenia i kieliszek czerwonego wina to wisienka na tym pięknym torcie.

 

  1. Dieta DASH

 

Dieta DASH jest uznawana za jedną z najlepszych diet dla osób obciążonych ryzykiem wystąpienia nadciśnienia lub chorób krążenia. Ceniona jest także przez diabetologów. Zakłada ograniczenie spożycia soli, która podnosi ciśnienie i wpływa na odkładanie się wody w organizmie. Zaleca spożywanie produktów zbożowych i nabiału, a także orzechów oraz oczywiście warzyw i owoców. Ryby stanowią w niej główne źródło białka.

 

  1. Dieta MIND

 

W diecie MIND istotne jest głównie spożywanie tych produktów, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz witaminy C, E i z grupy B. Dużo miejsca zajmują w niej zielone warzywa, orzechy, nasiona strączkowe, produkty pełnoziarniste i ryby. Ograniczamy z kolei czerwone mięso, produkty smażone oraz słodycze.