Ile razy mieliście wrażenie, że Wasz mózg nie jest odpowiednio odżywiony? Czuliście się osłabieni i przede wszystkim nie mogliście się skoncentrować? Cóż, mózg potrzebuje jedzenia tak samo jak reszta ciała. A my mamy w zwyczaju bagatelizować jego potrzeby. Dla osób, które chciałyby to zmienić, powstała dieta MIND. Pozwala ona nie tylko na odpowiednie „odżywienie” mózgu, ale także zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby takie jak Alzheimer.

 

Czym jest dieta MIND?

Dieta MIND to połączenie dwóch diet uznawanych za najzdrowsze na świecie – diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Pierwsza z nich zakłada spożycie świeżych warzyw i owoców oraz dużej ilości ryby, druga zaś przede wszystkim na zredukowaniu ilości soli w diecie. Jednak dieta MIND wprowadza także modyfikacje. Zakłada spożywanie dużej ilości warzyw zielonych oraz owoców jagodowych i orzechów.

 

Zalety diety MIND

Dieta MIND rzeczywiście dostarcza naszemu organizmowi i mózgowi wszystkiego, czego potrzebuje. Przede wszystkim obfituje w witaminy i minerały oraz kwasy wielonienasycone. Jest dietą zbilansowaną, która znacząco różnicuje to, co spożywamy. Nie grozi nam na niej żaden niedobór witamin czy minerałów. Oprócz oczywistego pozytywnego efektu odżywienia mózgu możemy także zrzucić na niej kilka zbędnych kilogramów. Rezygnujemy przy niej bowiem z produktów wysoko przetworzonych oraz słodyczy na rzecz węglowodanów złożonych.

Wady diety MIND

Jedyną wadą diety MIND może być utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców w okresie jesienno-zimowym. Przez to dieta może być uznawana za drogą. Warto jednak wprowadzić ją choćby na kilka wiosennych i letnich miesięcy, by pozytywnie wpłynąć na stan swojego zdrowia.