Metabolizm – to słowo, które u niektórych z nas powoduje prawdziwe przyspieszenie akcji serca. To przecież on odpowiada za nasze chudnięcie, utrzymanie szczupłej figury lub też problemy z nadwagą. No, nie tylko on. Jednak na gorszy metabolizm można zrzucić wszystko, prawda? Całe szczęście istnieją sposoby na jego przyspieszenie. Uwaga, nie będzie tu żadnej magii. Tylko ciężka praca.

 

Czym jest metabolizm?

 

Metabolizm to tak zwana przemiana materii, a zatem wszystkie procesy zachodzące w organizmie, a właściwie w pojedynczej komórce. Każda z nich potrzebuje energii, którą spala podczas ruchu, regeneracji czy rozmnażania się. Przemiana materii nie jest zatem stałą w naszym organizmie. Jest raczej uzależniona od tego, co obecnie się w nim dzieje. Zmienia się zatem z czasem. Dlatego mówi się o tym, że metabolizm u osób po 30. jest wolniejszy. To prawda, gdyż pewne mechanizmy zachodzą wtedy wolniej niż na przykład u nastolatków, których ciało zmienia się drastycznie.

 

Jak przyspieszyć metabolizm?

 

Na metabolizm pracujemy przez całe swoje życie. Jeśli decydujemy się na niezbyt mądre kroki, takie jak głodówki czy objadanie się, wpływamy na niego negatywnie. To samo dzieje się, gdy jemy swoje posiłki nieregularnie, omijamy je lub zajadamy się na noc. Wtedy układ trawienny działa znacznie wolniej, a my przybieramy na wadze. Mówiąc więc prosto – aby przyspieszyć metabolizm warto po prostu szanować swoje ciało i dostarczać mu odpowiednich pokarmów w odpowiednim czasie. I przy tym oczywiście pamiętać o wodzie, bo to właśnie w dzięki niej procesy w naszym organizmie w ogóle są w stanie zajść.

 

Metabolizm może wydawać nam się nieodgadnioną tajemnicą. Jeśli jednak nie mamy konkretnych predyspozycji genetycznych, możemy wpłynąć na niego pozytywnie. Wystarczy dobrze się odżywiać.