Ilości posiłków czy też pór, w których należy je zjadać, to jedne z najbardziej palących kwestii – oczywiście dla osób, które się odchudzają. Jeśli chcecie skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów prawdopodobnie niejeden raz słyszeliście już jedyną możliwą odpowiedź dotyczącą tych dwóch problemów. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Jak możecie się domyślić, nie ma jednej dobrej odpowiedzi.
Ile posiłków dziennie musimy zjeść?
Wiele osób, które przeszły już przez diety odchudzające twierdzi, iż powinniśmy zjadać około 6 posiłków dziennie. To dobra rada, chociaż nie u każdego się sprawdzi. Zasadą powinno być bowiem nie to, jak często jeść, ale w jakich ilościach. 6 posiłków o znacznej ilości nie pozwoli nam schudnąć. Z kolei jeśli będziemy zmuszać się do tego, by jeść niewielkie posiłki i nie najadać się przy żadnym z nich, możemy szybko poczuć frustrację związaną z dietą. Dlatego najbardziej optymalną opcją, jeśli chodzi o ilość posiłków, jest zdecydowanie się na 4 – śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli odczuwacie pomiędzy nimi głód może to oznaczać, że dieta nie jest odpowiednio zbilansowana lub zjadacie zbyt mało. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy dietetyka bądź zdecydować się na catering dietetyczny, który umożliwia dobranie diety zdrowej i dopasowanej kalorycznie.
Kiedy jeść posiłki?
Wiele zależy także od tego, kiedy będziemy jeść nasze posiłki. Śniadanie warto spożywać niedługo po przebudzeniu, by umożliwić organizmowi „rozruszanie się”. Po nim możemy zjeść lekki lunch lub przekąskę – na przykład warzywa. Obiad możemy zjeść w pracy, około godziny 14 lub 15. Gdy przed kolacją odczujemy głód, możemy sięgnąć po podwieczorek. Około trzy godziny przed snem natomiast powinniśmy zjeść ostatni posiłek.
Najważniejsze nie jest to, ile posiłków zjemy, ale to, czy nie będziemy odczuwać głodu. Pamiętajmy, że głód nie jest sprzymierzeńcem odchudzających się osób.