Diety treningowe

Trening to nie tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia, które mają na celu zmniejszenie naszej wagi lub wypracowanie mięśni w konkretnych partiach ciała. To także dieta, która może nam w tym pomóc. Tak, to co jemy ma niebagatelne znaczenie na to, jak wygląda nasze ciało i jak zachowuje się podczas ćwiczeń. Dlatego warto skorzystać z diet treningowych, nawet jeśli nie robimy tego zawodowo.

 

Kiedy skorzystać z diet treningowych

Diety treningowe to dobre rozwiązanie dla osób, które ćwiczą „na poważnie”, na przykład kilka razy w tygodniu. Dla ich ciała konieczne są posiłki regeneracyjne i odpowiednio przygotowujące do treningu. Jednak jeśli myślicie, że trening będzie dla Was ważną częścią tygodnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by już na początku drogi z ćwiczeniami skorzystać z diety treningowej. W ten sposób wejdziecie w odpowiedni rytm, który także pomaga podczas samych ćwiczeń.

 

Na czym polega dieta treningowa

 

Dieta treningowa to zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności – zwykle wyższej niż ta, która znajduje się w całkowitej przemianie materii. Nasze zapotrzebowanie kaloryczne rośnie bowiem razem z intensywnością ćwiczeń. Dlatego jeśli trenujemy lekko, na przykład dwa razy w tygodniu, potrzebujemy mniej kalorii niż osoby, które trenują codziennie. W diecie treningowej najważniejsze jest to, by dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednim czasie. Przed treningiem skupia się głównie na węglowodanach, natomiast po nim – na białkach, które wspomagają regenerację mięśni. W takiej diecie nie może także zabraknąć mikroelementów i witamin, gdyż w trakcie treningu tracimy niektóre z nich.

 

Jeśli zaczynamy trenować lub trenujemy już dłużej, warto zastanowić się nad odpowiednią dietą. Nie tylko pomoże nam ona osiągnąć lepsze wyniki, ale także dłużej zachować zdrowie.