Zdrowa wątroba to w dzisiejszych czasach rzadkość. Chociaż początkowo może wydawać nam się, że wszystko z nią w porządku, z czasem czujemy nieprzyjemne objawy związane z gorszą wydolnością wątroby. W jaki sposób możemy z tym walczyć? Między innymi za pomocą odpowiedniej diety.

 

Zasady diety wątrobowej

Dieta wątrobowa opiera się przede wszystkim na spożyciu produktów, które nie obciążają naszego układu trawiennego. To dania lekkostrawne, które nie wywołują przykrego uczucia ciężkości, często utożsamianego przez nas ze zwykłym objedzeniem. To może być jednak także sygnał, że nasza wątroba nie wyrabia. Aby odciążyć wątrobę powinniśmy spożywać mniejsze posiłki, około pięciu lub sześciu. W tym pomoże nam na przykład catering dietetyczny, który zapewnia mniejsze i regularne posiłki, zamiast dużych porcji, które wrzucamy na ruszt za jednym zamachem. Regularność także jest istotna w diecie wątrobowej.

Posiłki w diecie wątrobowej powinny być świeże i bazować na produktach o niskim stopniu przetworzenia. Im zdrowsze, tym lepsze. Dlatego na tej diecie istotne znaczenie mają warzywa i owoce. Oczywiście musimy znacząco ograniczyć lub wykluczyć spożywanie produktów smażonych, zwłaszcza na głębokim oleju. Wszelkie panierki także powinny pójść w zapomnienie. Nasza wątroba nie lubi się także z sosami, dlatego lepiej je sobie odpuścić.

Większość posiłków powinna być gotowana na parze lub w wodzie, ewentualnie duszona, jednak bez dodatku tłuszczu. Nie obawiajmy się jednak wszystkich tłuszczów. Niektóre z nich, jak oliwa czy olej lniany, należy dodawać do diety, jednak wyłącznie na zimno.

Aby odciążyć wątrobę i układ trawienny, powinniśmy pamiętać także o dokładnym przeżuwaniu potraw.

 

Próbowaliście już diety wątrobowej?