Dieta lekkostrawna czyli jaka? Dla niektórych z nas może to oznaczać zrezygnowanie z codziennej paczki chipsów, dla innych żywienie się wyłącznie warzywami. Na czym jednak polega dieta lekkostrawna i czy rzeczywiście pomoże odciążyć nasz układ trawienny?

Dieta lekkostrawna – na czym polega

Dieta lekkostrawna wybierana jest głównie przez osoby, które mają problemy trawienne – na przykład wzdęcia czy częste biegunki, ale także zespół jelita drażliwego. Wyklucza przede wszystkim produkty, które są smażone i tłuste, ale także te mogące powodować wzdęcia. W diecie lekkostrawnej nie uświadczymy zatem smażonej karkówki (pieczonej też nie), ani nasion strączkowych czy kapusty. Nie zaleca się także jedzenia pikantnego, które może działać drażniąco na żołądek. Wskazuje się także konieczność zrezygnowania z alkoholu, kawy i herbaty oraz octu, które również wywołują podrażnienia układu trawiennego. Dieta lekkostrawna zawiera zatem głównie warzywa i owoce,zupy kremy, soki i przeciery,a także oczyszczone ziarna zbóż i mąkę graham. Przygotowywane są głównie na parze bądź poprzez gotowanie lub pieczenie.

Efekty lekkostrawnej diety

Przede wszystkim dieta lekkostrawna umożliwia nam poczucie mniejszego ciężaru zalegającego w układzie trawiennym. Pozwala uniknąć wzdęć, biegunek lub zaparć a także refluksów. Wiąże się także z utratą wagi, gdyż redukuje spożycie kalorycznych produktów, takich jak tłuste mięso.

Jednak dieta lekkostrawna wymaga naprawdę dobrego zbilansowania. Samodzielnie trudno jest ustalić jadłospis w taki sposób, by nie utracić żadnych składników odżywczych, witamin czy minerałów. Zanim się na nią zdecydujemy, powinniśmy zatem skonsultować się z dietetykiem bądź zdecydować się na dietę pudełkową z dostawą do domu.