Codzienne zabieganie, brak czasu na jedzenie i jakiekolwiek aktywności sprawiają, że nierzadko zapominamy o zdrowiu poszczególnych organów w naszym ciele. Dopiero wtedy, gdy zaczynają one szwankować, staramy się je naprawić. Dieta, jak to zwykle bywa, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego organizmu – w ogóle i szczególe. Stąd właśnie dieta trzustkowa, która pozwala na złagodzenie objawów związanych na przykład z zapaleniem trzustki.

 

Za co odpowiada trzustka

Trzustka jest organem, który umożliwia nam trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Jest jednak odpowiedzialna także za produkcję hormonów regulujących poziom glukozy we krwi – insuliny i glukagonu. Dlatego tak istotne jest, by trzustka pozostała w dobrym zdrowiu. Jej uszkodzenie może doprowadzić między innymi do cukrzycy. Wszelkie choroby trzustki są zatem bardzo niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. Jeśli lekarz poinformował nas, że warto przejść na dietę trzustkową, lepiej się do tego zastosować.

 

Dieta trzustkowa – zasady

Przede wszystkim – żadnego alkoholu. Przewlekły stan zapalenia trzustki związany jest właśnie z nadmiernym spożyciem alkoholu, który może ją znacząco uszkodzić. Na diecie trzustkowej musimy unikać także tłuszczu, dlatego wszelkie potrawy obciążające układ trawienny, takie jak tłuste mięsa, sosy czy tłuste ryby muszą zostać usunięte z diety. Przy posiłkach tłustych, trzustka jest bowiem zmuszona do wytężonej pracy, by umożliwić układowi trawiennemu strawienie tłuszczu. Potrawy na diecie trzustkowej powinny być świeże i lekkie – unikajmy zatem produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Dodatkowo dania muszą być gotowane na parze lub normalnie, z pewnością nie pieczone czy smażone. Zaleca się również, by podawać większą liczbę posiłków, nawet do siedmiu, jednak mniejszych, by nie przeciążać układu trawiennego.