Dieta białkowa niejedno ma imię. Dosłownie – diet białkowych znajdziecie naprawdę wiele, a każda różni się od siebie bardzo lub tylko troszkę. O jednym jednak musicie pamiętać. Diety białkowe zawsze zakładają spożywanie większej ilości białka, niż jest to zalecane między innymi przez Polski Instytut Żywności i Żywienia. Czy diety białkowe działają?

 

Na czym polega dieta białkowa?

W zwykłej zróżnicowanej diecie zaleca się, by białko stanowiło około 10-20% wszystkich posiłków w trakcie dnia. Jednak w diecie białkowej ilość ta wzrasta do 30% i więcej. W zależności od diety, pojawiają się w niej także węglowodany i tłuszcze. Ich udział powinien być w miarę równy udziałowi białka, jeśli chcemy, by dieta nie wyrządziła nam zbytniej krzywdy.

Wśród diet białkowych możemy wyróżnić między innymi dietę Paleo czy dietę Dukana, które w dużej mierze opierają się na spożywaniu mięsa. Zwłaszcza w diecie Paleo jest ono obecne jako jedno z głównych źródeł pożywienia naszych przodków. Dieta białkowa polecana jest jednak przede wszystkim w sytuacjach, w których osoba chora boryka się z jego niedoborami. To także odpowiednia dieta dla sportowców, którzy potrzebują dużych ilości białka w celu budowania masy mięśniowej. Wskazuje się także, że większe spożycie białka może mieć niebagatelny wpływ na chudnięcie.

 

Jeśli chcemy skorzystać z diety białkowej, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem bądź skorzystać z dedykowanego cateringu dietetycznego. W ten sposób będziemy mieli pewność, że ilość białka została odpowiednio obliczona, a my nie ryzykujemy żadnych niedoborów.