To jak się odżywiamy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – z pewnością doskonale to wiecie. Jednak o niektórych zasadach żywienia dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy zainteresujemy się konkretnym zagadnieniem lub zostaniemy poinformowani o tym przez dietetyka. Tak jest między innymi z zasadami diety rozdzielnej, która opiera się na sposobie trawienia przez nasz organizm węglowodanów oraz białek. Co warto wiedzieć o diecie rozdzielnej?

Dieta rozdzielna – o co chodzi?

Zasady diety rozdzielnej bazują na pewnej obserwacji, której dokonał amerykański lekarz William Howard Hay. Zauważył on, że białko trawione jest w środowisku kwasowym, natomiast węglowodany potrzebują do tego środowiska alkaicznego. Okazuje się zatem, że te dwie grupy składników odżywczych nie powinny być ze sobą łączone, jeśli mają zostać odpowiednio strawione. Dlatego posiłki, które sporządzamy, muszą być przygotowywane zgodnie z konkretnymi założeniami. Białko, na przykład zwierzęce, możemy zjeść z warzywami – należącymi do grupy obojętnej. Jednak nie możemy jeść go z kaszą czy ziemniakami. Na śniadanie nie możemy zatem zjeść kanapki z mięsem. Zamiast tego możemy przygotować płatki owsiane z owocami. Dodatkowo posiłki należy jeść w regularnych odstępach czasu, zawsze o tej samej porze, dokładnie je przeżuwając.

 

Czy rzeczywiście dieta rozdzielna jest dla nas dobra?

Dietetycy podchodzą do niej sceptycznie, zalecając raczej zrównoważone podejście do diety, zamiast rozdzielania wszystkich posiłków. Dodatkowo w dzisiejszym świecie przestrzeganie zasad diety jest dość trudne – chociażby ze względu na restrykcje dotyczące czasu posiłków. Warto też wspomnieć, iż nie ma żadnego potwierdzenia, iż badania dr Haya są prawidłowe.