Trening jest istotnym elementem odchudzania się. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrzucić dodatkowe kilogramy, a także wysmuklić sylwetkę i zwiększyć wytrzymałość naszego organizmu. Nie wspominając już o tym, że wpływamy pozytywnie także na swój układ odpornościowy. Jednak by ćwiczenia przynosiły odpowiednie efekty, musimy także zadbać o dietę. Co powinniśmy jeść po treningu, by był on bardziej efektywny?

Co jeść po treningu?

Po treningu nasz organizm potrzebuje przede wszystkim regeneracji. Nawet jeśli ćwiczenia nie były bardzo intensywne, ciało otrzymało dawkę uderzeniową aktywności, mięśnie i więzadła zostały narażone na uszczerbek. Dlatego tak istotne jest, by nie trenować każdego dnia, gdyż wtedy organizm nie ma czasu na odpoczynek.

W regeneracji pomaga mu nie tylko czas, ale także odpowiedni posiłek. Co powinno się w nim znaleźć?

Przede wszystkim białko. To właśnie ono odpowiada za odpowiednią regenerację mięśni i w ogóle budowanie masy mięśniowej czy komórek w ogóle. Dodatkowo odpowiada ono za naprawianie ewentualnych mikrouszkodzeń, które mogły powstać podczas ćwiczeń. Dlatego w naszym posiłku po treningu powinno dominować białko. Wybierajmy nie tylko białko zwierzęce. Możemy korzystać również roślinnego, które także doskonale regeneruje nasze mięśnie.

Koniecznym elementem po ćwiczeniach jest także uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach. Zrobimy to za pomocą węglowodanów, które także powinny zostać dostarczone w posiłku po treningu.

 

Przykładowym posiłkiem może być na przykład brązowy ryż z warzywami i chudym mięsem (na przykład indykiem), ryba gotowana na parze z warzywami, makaron lub kasza z sosem pomidorowym z ciecierzycą i oliwkami bądź płatki jaglane z owocami i jogurtem.