Zespół jelita drażliwego – dieta

Jeśli często borykacie się z bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami, czujecie, że jedzenie bardziej Wam szkodzi, niż pomaga, być może cierpicie na zespół jelita drażliwego. Koniecznie udajcie się do lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować tę przypadłość. Przy tym zespole konieczne jest wprowadzenie przemyślanej diety, która umożliwi złagodzenie objawów. Które produkty powinny się w niej znaleźć, a które należy wykluczyć?

 

Co wywołuje zespół jelita drażliwego?

 

Ze względu na ciągły stres oraz nieodpowiednią dietę, nasze jelita często nie radzą sobie ze swoją pracą. Odpowiadają wtedy mocniejszymi i częstszymi skurczami niż zwykle. Wywołuje to bóle brzucha, biegunki lub zaparcia. Dokładne przyczyny tego zespołu nadal nie są znane. Wskazuje się jednak, że jest on ściśle powiązany ze stresem oraz objadaniem się. Zbyt duża ilość składników spożywanych podczas jednego posiłku zaburza pracę jelit, przez co nie są one w stanie normalnie pracować. Odpowiadają więc buntem. Co zatem powinniśmy jeść przy zespole jelita drażliwego?

 

Dieta przy zespole jelita drażliwego

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by spożywać posiłki lekkostrawne, które nie będą zbyt problematyczne do strawienia dla żołądka. Musi znajdować się w nich dużo warzyw oraz mało tłuszczu. Zrezygnujmy z pieczenia i smażenia – zdecydujmy się zamiast tego na gotowanie i duszenie. To dotyczy także mięsa.

Musimy jeść także regularnie, dobrze przegryzając wszystkie posiłki. Nie spieszmy się, gdyż to sprzyja problemom gastrycznym. W regularnych posiłkach może pomóc catering dietetyczny – nie musimy gotować i zawsze mamy jedzenie przy sobie.

Pamiętajmy, by unikać słodyczy, alkoholu, napojów gazowanych i innych rzeczy, które mogą podrażniać układ trawienny.