Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży

Kobiety w ciąży nierzadko zadręczają się dietą, która wyklucza wiele pysznych i bogatych w składniki odżywcze produktów. Wszystko dlatego, że ktoś im powiedział, że to szkodzi dziecku. W tym czasie mocno boimy się o swojego nienarodzonego potomka i staramy się robić wszystko, by go chronić. Prawdą jest jednak, że dieta w ciąży powinna być zbilansowana, jednak bardzo bogata w różne produkty. Niektórych oczywiście powinniśmy unikać, jednak jest ich niewiele. Co innego jednak z zapotrzebowaniem kalorycznym.

 

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży

 

Wiele kobiet uważa, że w ciąży może pozwolić sobie na znacznie więcej. Głównie dlatego, że przecież je za dwoje. Błąd. Mamy jeść dla dwojga, nie za dwoje. Dlatego objadanie się i folgowanie swoim zachciankom powinno być jak najbardziej ograniczone. Przecież nie chcemy po porodzie borykać się ze znacznie zwiększoną wagą. Trudniej utracić zbędne kilogramy, niż utrzymywać odpowiednią wagę w trakcie ciąży.

Za tym wszystkim kryje się pojęcie zapotrzebowania kalorycznego w ciąży. Wbrew pozorom nie jest ono drastycznie większe – zwłaszcza w momencie, w którym odkrywamy, że jesteśmy w ciąży. W pierwszym trymestrze powinnyśmy jeść tak samo, jak wcześniej – lub zdrowiej, jeśli nie miałyśmy odpowiedniej diety. Zapotrzebowanie nie zmienia się. Dopiero przy kolejnych etapach zwiększa się o około 300 kcal. Może wynosić maksymalnie 3000 kcal dziennie. Aby mieć pewność, że nie przekraczamy tej wartości, możemy korzystać z cateringu dietetycznego, który jest odpowiednio zbilansowany dla kobiet w ciąży.

 

Przy prawidłowej wadze przed zajściem w ciążę kobieta powinna przytyć około 20% swojej masy. Jednak jeśli borykała się wcześniej z otyłością, może nie przytyć w ogóle.

 

Dlatego nie szalejcie zbytnio podczas okresu ciąży. Kilogramy, które przybędą, wcale tak łatwo nie znikają 😉.