Dieta niskosodowa w niektórych przypadkach jest koniecznością, zalecaną nie tylko przez dietetyków ale również lekarzy. Zbyt wysoki poziom sodu w organizmie jest bowiem w stanie poważnie zaburzyć funkcjonowanie niektórych organów. Kto powinien wprowadzić dietę niskosodową a u kogo będzie ona wręcz konieczna?

Za co odpowiada sód?

Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za utrzymanie homeostazy kwasowo-zasadowej, ale przede wszystkim za gospodarkę wodną. Sód chroni zatem organizm przed odwodnieniem, co jest niezbędne do przeprowadzania wszelkich procesów życiowych. Ma także udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w transporcie glukozy i aminokwasów. Jak zatem widać sód musi znajdować się w naszej diecie. Jednak jego nadmiar może mieć poważne konsekwencje.

Sód w diecie

Głównym źródłem sodu w diecie jest sól kuchenna. Jednak jak podaje Światowa Organizacja Zdrowa, nasze spożycie soli jest nawet trzy razy większe, niż zalecane. Złe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie nadmiernej ilości solonych potraw czy wysoko przetworzonych produktów, może zatem skutkować zaburzeniami wyżej wymienionych procesów. Dochodzi wtedy najczęściej do zwiększenia ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze, otyłość, kamicę nerkową, arytmię serca czy osteoporozę.

Dieta niskosodowa

U osób, u których wykryto zbyt dużą ilość sodu w organizmie bądź tych, u których już występują wyżej wymienione choroby, konieczne jest wprowadzenie diety niskosodowej. Ma ona na celu unormowanie poziomu sodu w organizmie i uniknięcie dalszego rozwoju schorzeń. Polega ona przede wszystkim na wprowadzeniu większej ilości świeżych produktów do diety, unikaniu słodyczy czy tłuszczów zwierzęcych, a także redukcję spożywanych kalorii do 2000 dziennie. To naprawdę jest w stanie znacząco zmienić życie i pozwolić cieszyć się nim w lepszym zdrowiu. W przypadku gdy zależy nam jednak na zbilansowanej i różnorodnej diecie warto skorzystać z oferty diet pudełkowych.Wiele cateringów dietetycznych przygotowuje pełnowartościowe posiłki z dostawą do domu bądź biura. Dieta Megafit zawiera propozycję kaloryczności 2000 kcal jak również diety sportowe.