Wszystkie osoby cierpiące na Hashimoto doskonale wiedzą, że utrzymanie odpowiedniej wagi wcale nie jest proste. Jednak nie jest też niemożliwe. Wszystko dzięki terapii hormonalnej oraz diecie, którą utrzymujemy każdego dnia – bez folgowania sobie. Problemy z metabolizmem mogą bowiem zostać wywołane nawet przez drobne składniki, takie jak gluten czy laktoza. Czy jednak wskazane jest, by z chorobą Hashimoto korzystać z popularnych diet, takich jak dieta kapuściana?

Hashimoto a dieta kapuściana

Rozwiejemy Wasze właściwości już na samym początku – nie jest to wskazane. Dieta kapuściana jest bardzo restrykcyjna i nawet fakt, że trwa tylko siedem dni tego nie zmienia. Dieta Hashimoto wymaga od nas, by dostarczone zostały wszystkie niezbędne składniki odżywcze, makro- i mikroelementy a także witaminy. Jak możecie się domyślić – spożywanie zupy z kapusty przez tydzień nam tego nie zapewni. Jeśli uważacie, że przy obecnej diecie nie osiągacie pożądanej wagi, skonsultujcie się ze swoim dietetykiem bądź zmieńcie catering dietetyczny – być może w tej chwili Wasz organizm nie otrzymuje wszystkiego, czego potrzebuje. Z całą pewnością jednak nie warto decydować się na ubogą dietę myśląc o schudnięciu kilku kilogramów. Metabolizm nie zacznie działać od tego szybciej, a choroba może dać się Wam we znaki ze zdwojoną siłą.

Inne diety przy Hashimoto

Popularna dieta kopenhaska czy dieta Kwaśniewskiego, przez wzgląd na – w przypadku pierwszej – niski poziom przyswajania energii i – w przypadku obu – ubogi jadłospis, nie powinny być brane pod uwagę przy chorobie Hashimoto. Zarówno jednoskładnikowe diety, jak i te, które ograniczają spożycie chociażby jednego z elementów (na przykład węglowodany i tłuszcze w diecie kopenhaskiej i Kwaśniewskiego), mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Chociażby z powodu niewystarczającej ilości przyswajanego błonnika.

Chudnięcie przy chorobie Hashimoto jest trudne, jednak wykonalne – z odpowiednim systemem żywienia.