Dieta bezglutenowa to nie tylko moda. To także sposób na to, by pozbyć się problemów zdrowotnych. Tak, niektórzy z nas nie tolerują glutenu, a spożywanie go może wywoływać nieprzyjemne efekty uboczne. W niektórych przypadkach możemy mówić także o chorobie dietozależnej, jaką jest celiakia. W takiej sytuacji dieta bezglutenowa nie jest wymysłem, a koniecznością. Czym jest celiakia?

 

Celiakia – co to za choroba?

Badania wskazują, że na celiakię może chorować 1% Polaków. Chociaż kiedyś uznawało się, że to choroba wieku dziecięcego, obecnie wiemy, że cierpią na nią także dorośli. Celiakia jest schorzeniem przewlekłym, dziedzicznym, a zatem mającym podłoże genetyczne. Polega na nieodpowiedniej reakcji układu odpornościowego na gluten. Dlatego chorzy na celiakię reagują na gluten zapaleniem jelita cienkiego, które – jeśli nie zostanie zwalczone – może doprowadzić nawet do zaniku komórek jelita cienkiego, odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Warto także pamiętać, że celiakia to nie alergia na gluten a choroba genetyczna, którą leczy się za pomocą diety.

 

Celiakia objawia się przede wszystkim częstymi problemami ze strony układu pokarmowego, takimi jak zaparcia, wzdęcia, częste biegunki, bóle brzucha i związany z nimi jadłowstręt. Ze względu na utrudnione wchłanianie celiakia wiąże się także z niedokrwistością oraz osteoporozą.

Dieta bezglutenowa

W przypadku celiakii konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie diety bezglutenowej. Ze względu na to, że gluten obecnie znajduje się w wielu produktach, zaleca się korzystanie z pomocy dietetyka lub cateringu dietetycznego, który umożliwia całkowite wykluczenie tego składnika z diety.