Jak wytrwać w diecie?

Rozpoczęcie diety to dopiero początek ciężkiej pracy. Choć – jeśli dieta jest dobrana dobrze – nie musi być to tak ciężka praca. Może być pyszna! Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli wcześniej nie mieliście zbyt wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem się, zmiana nawyków może okazać się trudna. Jak zatem wytrzymać bez podjadania, chipsów i ciasteczek? Jak wytrwać w diecie?

 

Myśl o efektach

Prawdopodobnie rozpoczęliście dietę z konkretnego powodu. Być może chcieliście poczuć się lepiej, a może pragniecie schudnąć. Cokolwiek to było, oczekujecie pewnych konkretnych efektów. Oczywiście spodziewanie się wielkich zmian po miesiącu nie jest zbyt rozsądne. Sprawdzajcie jednak wszelkie niewielkie zmiany, jak chociażby to, że czujecie się lżej, macie lepszy humor czy że spodnie zaczynają się trochę luzować. Myślcie wtedy o tym, jak będzie za kolejny miesiąc i jeszcze kolejny. To motywuje jak nic innego.

 

Mów o swojej diecie

Jeśli zaczęliście odżywiać się zdrowiej lub przeszliście na catering dietetyczny, być może nie chcecie mówić o tym zbyt dużej grupie ludzi. Co więcej – pewnie unikacie jak ognia rozmów o dietach, nawet jeśli znajomi podrzucają Wam kolejne ciekawe sposoby na zrzucenie kilogramów. Dlaczego? Bo obawiacie się, że jeśli inni dowiedzą się o Waszych próbach, przy porażce będą dawali Wam kolejne genialne rady, przy okazji patrząc na Was z politowaniem. Widzicie, co właśnie zaszło? Zakładacie porażkę. Nawet jeśli wierzycie w siebie podskórnie przeczuwacie, że Wam się nie uda. Więc rozpowiadajcie wszystkim o wielkich zmianach – z takich rzeczy trudniej będzie się wycofać. A Wy będziecie starać się jeszcze bardziej, na 120%, by wytrzymać na diecie.

A jakie są Wasze sposoby na odpowiednią motywację?