Wiele osób, które się do nas zgłaszają, szukają cateringu dietetycznego, który umożliwi im zrzucenie kilku kilogramów. Za każdym razem powtarzamy, że odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowego odchudzania się. Jeśli jednak przyjmujemy zbyt dużą ilość kalorii, nic z tego nie wyjdzie. I tu pojawiają się diety redukcyjne.

 

Na czym polega dieta redukcyjna

Aby wyjaśnić, na czym polega dieta redukcyjna, musimy odwołać się do dwóch pojęć – podstawowej przemiany materii i całkowitej przemiany materii. Pierwsze z nich określa kalorie, które spalamy „mimochodem”. Zużywamy je na oddychanie, wszystkie procesy zachodzące w ciele czyli po prostu podtrzymanie funkcji życiowych. Całkowita przemiana materii to liczba kalorii, których potrzebujemy, by zapewnić sobie wystarczającą ilość energii do funkcjonowania w określonym trybie życia. Jest to wartość indywidualna, inna dla osoby ćwiczącej codziennie i inna dla tej, która prowadzi siedzący tryb życia.

Najgorszą rzeczą jaką możemy sobie zrobić, jest zejście poniżej podstawowej przemiany materii. Wtedy nasz organizm jest w niebezpieczeństwie – nie ma jak się ogrzać, nie ma siły, by działać. Dlatego unikajmy tego jak ognia, chyba że korzystamy z krótkiego postu oczyszczającego.

Jeśli chcemy schudnąć, musimy zmniejszyć ilość kalorii z całkowitej przemiany materii. Jeśli jest to, załóżmy, 2000 kcal, możemy zejść stopniowo do 1600 kcal. Oczywiście jeśli nie uprawiamy sportu bardzo aktywnie. Pamiętajmy, że musimy zapewnić swojemu organizmowi tyle kalorii, by mógł on działać na odpowiednich obrotach.

 

Mniejsza podaż kaloryczna umożliwia nam czerpanie z rezerw organizmu. Nie skłania jednak ciała do tego, by rozpocząć magazynowanie. To dzieje się dopiero w sytuacji, w której odczuwamy głód. Dlatego nie możemy pozostawać głodni.

 

Dieta redukcyjna nie jest niczym kłopotliwym. Warto jednak skonsultować się w jej sprawie z dietetykiem bądź wybrać catering dietetyczny, dopasowany do naszych potrzeb