Ogrom diet, które jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie, może być naprawdę przerażający. Jak wybrać tę odpowiednią, która wreszcie sprawi, że poczujemy się lepiej w swoim ciele? Cóż, oto jest pytanie. Nie jesteśmy pewni czy będzie to dieta paleo – ma swoich zwolenników, ale także krytyków. Zdanie wyróbcie sobie sami.

 

Dieta paleo – na czym polega?

Dieta paleo, zwana także paleolityczną, to dieta, która z zasady opiera się na jedzeniu produktów spożywanych przez naszych praprzodków. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą jest z pewnością to, że dieta bazuje na produktach spożywczych o niskim stopniu przetworzenia, świeżych i dostępnych od ręki, a zatem lokalnych i sezonowych. Wadą jest wysokie spożycie białka zwierzęcego jako tego, które było jedynym dostępnym w diecie naszych przodków, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia i nie znali czegoś takiego jak uprawianie roślin. Według zaleceń WHO częste spożywanie mięsa może przyczynić się do problemów z sercem, miażdżycą czy nadciśnieniem tętniczym. Mięso, ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, zwiększa także ryzyko otyłości. Dieta pelo, w której mięso stanowi podstawę, może zatem odbić się na naszym zdrowiu.

 

Co możemy jeść na diecie paleo?

Dieta paleo umożliwia nam jedzenie tylko wybranej grupy produktów, które były pożywieniem naszych przodków. W tej grupie znajdziemy jajka, mięso (szeroki wybór), ryby, owoce morza, nasiona, nierafinowane oleje, owoce takie jak śliwki, jabłka, owoce leśne, gruszki, brzoskwinie, cytryny czy pomarańcze, a także warzywa: pietruszkę, marchew, kalafior, brokuły, sałatę, burak, bakłażan, szpinak, koper włoski, jarmuż. Zakazane są natomiast produkty jakkolwiek przetworzone, na przykład jogurty, produkty zbożowe, nasiona strączków, sól, orzeszki ziemne czy oleje rafinowane.

 

Dieta paleo ma swoje wady i zalety. Warto dobrze się zastanowić czy chcemy z niej skorzystać.