Okres dojrzewania rządzi się swoimi prawami. Potrzebujemy wtedy więcej wszystkiego, borykamy się także z problemami z trądzikiem i nierzadko buzującymi hormonami, które przejmują nad nami kontrolę. Do tego dochodzi także aspekt psychologiczny – nie każdy nastolatek dobrze radzi sobie z presją idealnego wyglądu, który kreowany jest przez media. Dieta dla nastolatków powinna zatem zadbać o to, by łagodzić wszystkie tego typu problemy, jednocześnie dostarczając dziecku wszystkich potrzebnych składników.

 

Dieta dla nastolatków – czy nastolatkowie powinni się odchudzać?

Odchudzanie się w okresie dojrzewania jest zalecane tylko w sytuacji, w której dziecko jest otyłe. Wtedy należy wprowadzić odpowiednią dietę redukcyjną, która jednak musi być pełna witamin i minerałów, by zapewnić nastolatkowi wszystko, czego potrzebuje jego ciało. Istotne jest przy tym także zrezygnowanie z wysokoprzetworzonych produktów oraz cukru, które najczęściej są największym problemem. Jednak w sytuacji, w której dziecko nie jest otyłe, nie poleca się stosowania żadnych diet redukcyjnych. Istnieje bowiem ryzyko, że nastolatek nie dostarczy sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych i nie będzie dobrze się rozwijać. Dlatego rodzice, którzy chcą mieć pod kontrolą dietę swojego dziecka coraz częściej wybierają catering dietetyczny jako rozwiązanie dla całej rodziny.

 

Czego potrzebuje ciało nastolatka?

Przede wszystkim energii. Ciało nastolatka przechodzi przez ogromne zmiany, które wymagają energii od jego ciała. Dlatego w każdej diecie dla osób dojrzewających wskazuje się istotne znaczenie śniadania jako pierwszego posiłku. To ono daje energię na dużą część dnia, a także zasila mózg, który jest w tym czasie w fazie rozwoju. Między innymi dlatego w diecie nastolatka nie może także zabraknąć magnezu i wapnia, które odpowiadają za odpowiednią pracę układu nerwowego oraz rozrost ciała