Chociaż często sami boimy się to przyznać, toksyny znajdują się wszędzie – w naszym otoczeniu, powietrzu, którym oddychamy czy jedzeniu, które spożywamy. Nic zatem dziwnego, że te substancje wpływają na nasz organizm. Odczuwamy to każdego dnia, o ile nie jesteśmy w stanie im przeciwdziałać. Jednym ze sposobów na oczyszczenie się z toksyn jest detoks. Jednak czy rzeczywiście jest skuteczny i bezpieczny dla naszego organizmu?

Czym jest detoks?

Detoks to najczęściej odpowiednio dobrana dieta lub tak zwana głodówka, która umożliwia organizmowi samoleczenie. W ściśle dobranych warunkach, komórki są w stanie uruchomić tak zwane oczyszczanie wewnętrzne, które umożliwia nie tylko zrzucenie masy, ale przede wszystkim pozbycie się wszystkich elementów przemiany materii czy toksyn, które zalegają w ciele. Doskonałym przykładem tego typu detoksu jest post leczniczy czyli dieta dr Dąbrowskiej. Warto jednak pamiętać, że detoks nie jest w stanie załatwić wszystkiego. Jeśli odżywiamy się nieodpowiednio, korzystamy z używek czy za mało śpimy, głodówka pomoże jedynie na krótką metę.

Detoks, ale z głową

Detoks stał się swojego rodzaju modą. Ma zapewnić nam nie tylko oczyszczenie ciała ale także ładniejszą figurę. I trzeba przyznać, że trochę się w tym zatracamy, zapominając na przykład, że głodówka nie może być przeprowadzana co chwilę, nie może też trwać dłużej niż jest to zalecane. To bardzo prosty sposób do tego, by zrobić sobie krzywdę. Decydując się na głodówkę powinniśmy zatem korzystać z pomocy dietetyka lub wybrać catering dietetyczny, który zapewni naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje.

Najlepszym detoksem dla organizmu jest zdrowa, zbilansowana dieta i unikanie toksyn. Jednak wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego raz na jakiś czas warto skorzystać z postu leczniczego i oczyścić swoje ciało.